روز بزرگداشت حکیم عمر خیام

  • روز بزرگداشت حکیم عمر خیام

  • ابوالفتح الدین عمر بن ابراهیم نیشابوری مشهور به خیام از برجسته ترین حکما ریاضی دان ستاره شناس فیلسوف ورباعی سرای ایرانی در دوره ی سلجوقی شاعر قرن پنجم هجری قمری(قرن دوازدهم میلادی) است .

ادامه مطلب …

روز پاسداشت زبان فارسی وبزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

• روز پاسداشت زبان فارسی وبزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

ادامه مطلب …

سال روز شهادت استاد مطهری وبزرگداشت روز معلم

سال روز شهادت استاد مطهری وبزرگداشت روز معلم

فرا رسیدن ١٢ اردیبهشت سالروز شهادت استاد شهید آیت ا… مرتضی مطهری (ره) و روز معلم یادآور جایگاه والای علم و معرفت و مقام والای استاد و معلم در تفکر دینی اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

ادامه مطلب …

روز جهانی کارگر

روز جهانی کارگر

روزِ جهانیِ کارگر یا روزِ کارگر International Workers’ Day یک جشن و مراسمی کارگری و از سویِ طبقاتِ کارگر است که هر ساله در روزِ اولِ ماهِ مِه برگزار می‌شوداول ماه مه مصادف با روز کارگر است روزی که در بسیاری از کشورهای جهان گرامی میدارند.

با چنین وضعی کسی چون او سخاوت پیشه نیست

هست بسیاری شریکان بر غذای کارگر

گر هوادارش نباشد هیچ یار همدلی

نیست باکی چون خدا دارد هوای کارگر

روز جهانی کار و کارگر گرامی باد

labor day اسم کارگر به لاتین

کارگران بسیجیان اقتصاد جهان هستند.

 

 

روز ملی خلیج فارس

روز ملی خلیج فارس

 

خلیج فارس!
نگین شعر بر انگشتر مینایی ایران!
کتاب نیلگون رازهای سینه‌ی تاریخ!
رواقی آبگون،ـ دهلیز قلبی پرتپش، جوشنده‌ جاویدان

خلیج فارس ازشمال باایران ازغرب باکویت وعراق وازجنوب باعربستان بحرین وامارت متحده عربی همسایه است که سومین خلیج بزرگ جهان محسوب می شود خلیج فارس وسواحل آن معادنی نظیرنفت وگازداردبه همین علت منطقه ای مهم واستراژیک محسوب میشود که در طول تاریخ همواره نامش برسرزبانها بوده است.

دهم اردیبهشت سال روز ملی خلیج فارس

در پی حوادث و جریانات تاریخ استعارگران و مزدوران خواسته اند این هویت ایرانی را تحریف یا به گونه ای دیگر جعل کنند اما در طی تلاش بزرگ مردان ایرانی در ۲۲ تیرماه ۱۳۸۴ هیات دولت مصوبه ای را تایید کرد که به موجب آن دهم اردیبهشت هرسال روز ملی خلیج فارس نام گرفت.روز ملی خلیج فارس

طرز ساختن آجر در گذشته

طرز ساختن آجر در گذشته؛درزمان های اولیه آجرراازسنگ رس یاخاک رس به صورت خام می ساختندبه این صورت که ابتداسنگ رس راخردکرده وباآب مخلوط می کردند بعدچندنفرباپای برهنه آنهارامخلوط می کردندومقداری کاه به این مخلوط اضافه می کردندودرآخراین مخلوط رس رادرقالب های مختلف درآورده ودرآفتاب می چیدندتاخشک شوندسالهابشربه این روش بسنده کردتابه این کشف رسیدندکه آجررادرکوره بپزندکه باعث می شودکه آجردر مقابل رطوبت حتی مقاوم تروسخت تروبادوام ترازآجرخام می باشد ادامه مطلب …

آجر و کاربرد آن در معماری

آجر و کاربرد آن در معماری

 

آجر و کاربرد آن در معماری – آجر به عنوان یکی از مصالح ساختمانی از دیرباز مورد استفاده بوده است و قدیمی ترین مصالح ساخته ی دست بشر به شمار می آید. مصرف آجر به عنوان مصالح ساختمانی در ایران سابقه باستانی دارد. آجرهای رسی اولین و فراوان ترین آنها می باشد و قدمتی چند هزار ساله دارد. نمونه های زیبا و با عظمت کاربرد آجر درمعماری ایران باستان نماینده ی پیشرفت درخشان ایرانیان در تولید و مهندسی کاربرد این مصالح است. در این میان می توان از زیگورات چغازنبیل، ایوان مدائن، مسجد جامع اصفهان و یزد و رباط شرف (موزه ی آجر کاری ایران) نام برد.

ادامه مطلب …